فواید انجیر خشک

انجیر خشک دارای بیشترین عملکرد و کیفیت میوه خشک انجیر در بین ژنوتیپ های انجیر ایرانی است. کیفیت انجیر خشک تواضع تحت تأثیر روش های برداشت، خشک کردن، ضدعفونی و نگهداری است، در حالی که اثر ترکیبی روش های موجود هنوز مشخص نشده است. هدف از این مطالعه مقایسه این روش ها و معرفی عملیات مناسب برای حفظ کیفیت، کاهش تلفات و آلودگی میکروبی در انجیر خشک بود.

این مطالعه با استفاده از آزمایش فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی با عوامل روش برداشت در چهار سطح، روش خشک کردن در دو سطح و روش ضدعفونی و نگهداری در شش سطح انجام شد نتایج نشان داد که برداشت سنتی میوه های نیمه خشک بر روی تورهای نصب شده در زیر درخت بهترین روش برای کاهش تلفات کل (میوه های آسیب دیده، تغییر شکل، زودرس و ضایعات) تا 0.1 درصد بود.

البته برداشت شیکر برای میوه های رقم سبز مناسب نبود برداشت روی تور و خشک کردن با یک خشک کن خورشیدی خاص  آلودگی میکروبی انجیر خشک ساوه  را تا 3.7 درصد کاهش داد و به حفظ کیفیت رنگ پوست (زرد) تا 26.1 درصد کمک کرد ضدعفونی حرارتی انجیر خشک و انبار سرد  برای کاهش آلودگی میکروبی تا 2.4 درصد مؤثر بود، اما در حفظ کیفیت رنگ و ارزش حسی متوسط ​​بود. نتیجه‌گیری شد که  به‌ترتیب بهترین روش‌های برداشت، خشک‌کردن و ضدعفونی و نگهداری بودند.

به نظر می رسد انجیر  بومی جنوب غربی آسیا است و توسط انسان به نقاط دیگر پخش شده است ایران با تولید سالانه بیش از 104000 تن انجیر خشک یکی از پنج کشور برتر تولیدکننده انجیر در جهان است (احمدی و همکاران 2019). رقم سبز (با 95 درصد کشت انجیر در ایران) بیشترین عملکرد و کیفیت میوه خشک را در بین ژنوتیپ های انجیر ایرانی دارد (صداقت و راحمی، 1397). کیفیت انجیر خشک نرم تحت تأثیر برداشت، شرایط خشک کردن، روش های ضدعفونی و شرایط نگهداری است.

برای مصرف خشک، میوه انجیر را تا رسیدن به بلوغ کامل روی درختان می گذارند، تا حدی خشک می کنند و در نهایت روی زمین می ریزند. میزان رطوبت انجیر نیمه خشک در این مرحله از 26% و 40% متغیر است  سطح زمین زیر درخت انجیر باید عاری از علف های هرز، سنگ و کلوخ در زمان برداشت باشد  گاهی ممکن است از پارچه برای این منظور استفاده شود در پایان فصل برداشت، از آنجایی که لایه بریده بین ساقه و ساقه به خوبی توسعه نیافته است، نیروی اضافی برای امکان برداشت مورد نیاز است .

ماشین‌های بادی، هلیکوپترها یا چوب‌های معمولاً بلند، مناسب برای ضربه زدن به شاخه‌ها، ممکن است برای تسریع ریزش میوه‌ها استفاده شوند، اگرچه این مورد گران است و درختان آسیب می‌بینند. میوه های ریخته شده معمولاً به صورت دستی یا با استفاده از جاروهای مکانیکی یک بار در روز جمع آوری می شوند  در اکثر کشورها انجیر خشک اعلا اعلا به صورت دستی برداشت می شود اما در آمریکا از برداشت مکانیکی استفاده می شود. ماشین‌های بادی بر روی تریلرها نصب می‌شوند و باعث وزش باد روی درخت می‌شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.