سگ پاکوتاه

قیمت سگ جیبی ها همان حواس پنجگانه انسان ها را دارند. با این حال، برخی از آنها در مقایسه با انسان‌ها بسیار توسعه‌یافته‌تر و برخی دیگر دارای کمبود هستند. حس بویایی سگ ها تا حد زیادی حادترین حس بویایی است و بی اندازه بهتر از حس بویایی انسان است سگ ها برای کارهایی مانند ردیابی افراد گم شده، حفاری زیرزمینی و ردیابی مواد سمی مانند گازها که توسط انسان غیرقابل تشخیص هستند استفاده می شود.

سگ ها می توانند مواد مخدر، مواد منفجره و رایحه های ارباب خود را تشخیص دهند. با این حال، همه بینی های سگ یکسان نیستند برخی از نژادها، مانند ژرمن شپرد و سگ خونی، حس بویایی بسیار قوی تری نسبت به بقیه دارند یک نژاد پوزه کوتاه مانند پاگ را برای ردیابی انتخاب نمی کنید.

با این حال، حتی در نژادهای بینی کوتاه، مرکز بویایی نسبتاً توسعه یافته است. به منظور فیلتر کردن بوهای هوای ورودی به صورت چین خورده چیده شده است برخی از سگ پاکوتاه های نجات برای دنبال کردن یک عطر روی زمین و برخی دیگر برای معطر کردن هوا آموزش دیده اند هر دو می توانند حتی پس از گذشت زمان قابل توجهی یک فرد را از دیگری متمایز کنند سگ های شکار – مانند پوینترها، رتریورها و اسپانیل ها – برای خوشبو کردن پرندگان آموزش دیده اند و می توانند یک گونه پرنده را از دیگری تشخیص دهند.

سگ ها حس شنوایی حاد دارند. نژادهای بومی گوش های بزرگ، ایستاده و بسیار متحرک داشتند که آنها را قادر می ساخت صداها را از فاصله دور در هر جهت بشنوند. برخی از نژادهای مدرن شنوایی بهتری نسبت به سایر نژادها دارند، اما همه آنها می توانند صداهای فراتر از محدوده گوش انسان را تشخیص دهند سگ ها می توانند صدای 35000 ارتعاش در ثانیه را ثبت کنند (در مقایسه با 20000 در ثانیه در انسان)، و همچنین می توانند گوش داخلی خود را ببندند تا صداهای مزاحم را فیلتر کنند.

سرویس آرکوپال، بینایی سگ به اندازه حس بویایی آن تیزبین نیست و به طور کلی تصور می شود که سگ ها درک رنگ ضعیفی دارند. برخی از نژادها مانند سالوکی و سگ تازی افغان برای تعقیب شکار از طریق دید در فواصل طولانی ساخته شده‌اند و این سگ‌ها می‌توانند آنقدر خوب ببینند که هر حرکتی را در افق تشخیص دهند.

سگ‌ها معمولاً در نور ضعیف بهتر از انسان‌ها می‌بینند، اما در نور روشن نه به خوبی. آن‌ها میدان دید وسیع‌تری نسبت به انسان‌ها دارند، زیرا چشم‌هایشان بیشتر به طرف سرشان است، اما در فوکوس کردن روی اجسام در فاصله نزدیک یا قضاوت در فواصل مهارت کافی ندارند.

 ارکوپال جدید، سگ ها دارای پلک سوم هستند، غشایی که از کره چشم در برابر عوامل تحریک کننده محافظت می کند و گاهی اوقات جلوی چشم قابل مشاهده است سگ ها به لمس، حس پنجم حساس هستند و از این حس برای برقراری ارتباط با یکدیگر و با همتایان انسانی خود استفاده می کنند. یادگیری محل دست زدن به سگ بخش مهمی در تحریک یا آرامش آن است و در آموزش یک توله سگ یا پیوند با سگ بالغ مفید است.

 

  • منابع:
    1. dog
  • تبلیغات: 
  1. تفاوت چرم طبیعی با مصنوعی
  2. چراغ قوه ابزاری جهت روشنایی بیشتر
  3. 5 راز موفقیت از زبان ثروتمندان
  4. خرید شکر قهوه ای ارگانیک روبینا

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.