ساخت موشک با استفاده از رادیاتو برای اولین بار

رادیاتور پژو 405،اگرچه اکثر مردم نام رادیاتور را شنیده اند، اما ممکن است از هدف یا اهمیت آن آگاه نباشند. به زبان ساده، رادیاتور جزء مرکزی سیستم خنک کننده خودرو است. وظیفه اصلی آن نظارت و تنظیم دمای موتور خودرو و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن است.

موتور یک وسیله نقلیه با سوزاندن سوخت و تولید انرژی از بسیاری از قطعات متحرک آن، نیروی مورد نیاز آن را می‌دهد. این نیرو و حرکت می تواند مقدار زیادی گرما را در سراسر موتور ایجاد کند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد که می تواند باعث آسیب جدی شود، مهم است که این گرما را از موتور در حین کار حذف کنید.

رادیاتور به حذف گرمای اضافی از موتور کمک می کند. این بخشی از سیستم خنک کننده موتور است که همچنین شامل یک خنک کننده مایع، شیلنگ هایی برای گردش مایع خنک کننده، یک فن و یک ترموستات است که دمای مایع خنک کننده را کنترل می کند. مایع خنک کننده از طریق شیلنگ ها از رادیاتور، از طریق موتور برای جذب گرمای اضافی موتور جریان می یابد و به رادیاتور باز می گردد.

پس از بازگشت به رادیاتور، پره های فلزی نازک، گرمای مایع خنک کننده را به هوای بیرون آزاد می کنند، زیرا مایع داغ از آن عبور می کند. هوای خنک از طریق مشبک خودرو به داخل رادیاتور جریان می‌یابد تا به این فرآیند و زمانی که خودرو ساکن است کمک کند. هنگام بیکار بودن در ترافیک، فن سیستم هوا را می دمد تا دمای مایع خنک کننده گرم شده را کاهش دهد و هوای گرم را از خودرو خارج کند.

پس از عبور مایع خنک کننده از رادیاتور، در موتور به گردش در می آید. این چرخه تبادل حرارتی برای حفظ دمای عملیاتی بهینه و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور مداوم است.

 

رادیاتور دارای سه قسمت اصلی است: هسته، درپوش فشار و مخازن خروجی و ورودی. هسته بخش اصلی است که توسط یک بلوک فلزی بزرگ با ردیف هایی از باله های فلزی باریک تعریف شده است. اینجاست که مایع خنک‌کننده داغی که از موتور عبور کرده گرمای خود را آزاد می‌کند و رادیاتور آن را برای اجرای بعدی خود از طریق مدار مبدل حرارتی خنک می‌کند.

درپوش فشار سیستم خنک کننده را آب بندی کرده و آن را تحت فشار نگه می دارد. این فشار برای عملکرد موثر رادیاتور ضروری است زیرا از جوشیدن و سرریز شدن مایع خنک کننده جلوگیری می کند.

مخازن خروجی و ورودی، مایع خنک کننده را پس از گردش در موتور به رادیاتور هدایت می کنند. این مخازن زمانی که مایع بسیار داغ است مدیریت می کنند.

یکی دیگر از اجزای کلیدی رادیاتور خود مایع خنک کننده است. اگرچه یک قطعه مکانیزه نیست، اما عنصر حیاتی است که گرما را از موتور دور می کند و به رادیاتور اجازه می دهد کار خود را انجام دهد.

  • منابع:
  1. What Is A Radiator In A Car And How Does It Work

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.