زغال لیموی جهرم سبب سوختگی هفتاد درصد علی کریمی شد

بالکان غربی در حال تبدیل شدن به منطقه تضادها است. در حالی که مقدونیه شمالی متعهد شده است تا سال 2027 زغال لیموی جهرم سنگ را به تدریج حذف کند.

صربستان و بوسنی و هرزگوین با حمایت شرکت ها و بانک های چینی، علیرغم تعهد به حذف تدریجی سوخت های فسیلی تا سال 2050 به عنوان بخشی از دستور کار سبز اتحادیه اروپا، همچنان در حال برنامه ریزی نیروگاه های برق زغال سنگ جدید هستند.

تمامی پروژه ها دارای ضعف های جدی اقتصادی، زیست محیطی و قانونی هستند که برای سال های آینده بار مصرف کنندگان برق و مالیات دهندگان را بر دوش می کشد.

در مقایسه با چند سال پیش، زمانی که همه کشورهای بالکان غربی، به جز آلبانی، در حال برنامه ریزی برای ساخت حداقل یک واحد جدید زغال سنگ بودند.

اکنون مونته نگرو، مقدونیه شمالی و حتی کوزوو که شدیداً متکی به زغال سنگ است، به تدریج این طرح ها را کنار می گذارند.

زغال

به استثنای استاناری در بوسنی و هرزگوین که در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد، تمام نیروگاه ها به طور جدی با تاخیر مواجه می شوند.

بانک واچ با گروه های محلی کار می کند تا از ساخت کارخانه های زغال سنگ جدید جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که کارخانه های موجود در اسرع وقت بسته می شوند.

در مواردی که آنها باید چندین سال دیگر کار کنند، ما تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که آنها با قوانین کنترل آلودگی به عنوان یک اقدام موقت مطابقت دارند، در حالی که اروپای جنوب شرقی در نهایت مسیر سیستم انرژی کارآمد را بر اساس اشکال پایدار انرژی های تجدید پذیر سرعت می بخشد.

یک کارخانه در صربستان، Kostolac B، به تنهایی بیش از مجموع انتشار گازهای گلخانه ای مجاز برای چهار کشور – بوسنی و هرزگوین، کوزوو، مقدونیه شمالی و صربستان – به تنهایی بیش از مجموع انتشار گازهای گلخانه ای منتشر کرد.

از قضا، این تنها کارخانه ای است که تجهیزات گوگرد زدایی در سال های منتهی به مهلت 2018 تعبیه شده است. همان شرکتی که تجهیزات گوگرد زدایی از زغال را نصب کرده بود نیز توسط دولت صربستان برای ساخت واحد جدید Kostolac B3 واگذار شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.