بازیگر هالیوودی هنگام خرید پلاسکو اصفهان دیده شد

در اروپای غربی، ما سالانه کمتر از 92 کیلو پلاستیک برای هر نفر استفاده می کنیم، مقداری که مدام در حال افزایش است. در سطح جهانی، میانگین حدود 35 کیلوگرم در سال است.

بیشترین میزان زباله های پلاسکو اصفهان مربوط به صنعت بسته بندی است، دو سوم زباله های خانگی و یک سوم زباله های تولید شده توسط صنعت و تجارت است.

استفاده گسترده از پلاستیک که در دهه 1950 ظاهر شد، از آن زمان تا کنون گسترش یافته است. امروزه بیش از 300 میلیون تن سالانه تولید می شود.

در حالی که در اروپا، تولید به مدت ده سال نسبتا ثابت مانده است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه به رشد خود ادامه می دهد.

پلاستیک محبوبیت خود را نه تنها به دلیل هزینه پایین تولید، بلکه به دلیل بسیاری از ویژگی های کاربردی آن است: سبکی، مقاومت در برابر اسیدها و چکش خواری.

علاوه بر این، این آخرین ویژگی نوآوری های تکنولوژیکی را تحریک می کند و – به ویژه در پزشکی، ساخت و ساز ساختمان، هوانوردی و صنعت خودرو – منجر به راه حل های جدید، پیشرفت ها و راحتی بهتر می شود.

با این حال، مصرف انبوه پلاستیک مشکلات زیادی را ایجاد می کند. بسیاری از پلاستیک ها به زباله ها ختم می شوند. پلاستیک معمولی غیرقابل تجزیه زیست تخریب پذیر، اگر به درستی دفع نشود، برای دهه ها و حتی قرن ها محیط زیست را آلوده می کند.
پلاسکو

در حال حاضر، کوه های پلاستیکی در محل های دفن زباله و در طبیعت ما روی هم انباشته شده اند. با افزایش استفاده از پلاستیک، نیاز فوری به توسعه مدیریت جامع و دوراندیشانه پسماند وجود دارد.

پلاستیک ها از زنجیره های مولکولی بلندی به نام پلیمر تشکیل شده اند و از پیوند چندین مولکول با جرم کوچکتر یکسان (مونومر) تشکیل شده اند.

پلاستیک های مصنوعی از نفت، زغال سنگ یا گاز طبیعی ساخته می شوند. چهار درصد از تولید نفت و گاز جهان به صنعت پلاستیک اختصاص دارد.

همچنین محصولات نیمه مصنوعی ساخته شده از پلیمرهای طبیعی مانند سلولز وجود دارد. امروزه بیشتر و بیشتر پلاستیک های ارگانیک از مواد خام تجدید پذیر تولید می شوند.

در تولید انبوه صنعتی رایج ترین پلاستیک ها عبارتند از: پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پی وی سی، پلی استایرن، پت و پلی اورتان.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.